میکروفایبر چیست؟

میکروفایبر چیست؟

*دنیر (Denier) واحد اندازه گیری چگالی جرمی بر اساس طول الیاف است. طبق تعریف یک دنیر مساوی جرم الیافی از ماده به طول ۹۰۰۰ (نه هزار) متر بر حسب گرم است. برای مثال جرم ۹۰۰۰ متر از یک تار ابریشم طبیعی نتابیده تقریباً مساوی یک گرم است.

تاریخچه: تولید الیاف بسیار ظریف (ظریف تر از ۰/۷ دنیر) به اواسط قرن بیستم باز می گردد. گرچه در آن زمان کاربرد زیادی برای آنها پیدا نمی کردند. ایده تهیه الیاف نساجی از مواد بازمانده از تصفیه نفت در پالایشگاه ها ایده ای بود که در دهه ۶۹-۱۹۶۰ توسط دکتر میوشی آکاموتو (Miyoshi Okamoto)  که از پژوهشگران موسسه صنعتی تورای (Toray Industries) بود جدی گرفته شد. نتیجه تحقیقات او و دکتر تویوهیکو هیکوتا (Toyohiko Hikota)  به کاربردهای صنعتی فراوانی برای این الیاف مصنوعی بسیار ظریف منجر شد که نهایتاً در دهه ۷۹-۱۹۷۰ به بازار راه پیدا کرد. اولین محصولات میکروفایبری منسوجات میکروجیر مصنوعی بود که سریعاً در بازار لوازم خانگی و وسایل نظافت لنزهای حساس عکاسی و دیگر دستگاههای اپتیک جای خود را باز کرد.
در دهه ۹۹-۱۹۹۰ میکروفایبر در کشور سوئد بطور گسترده وارد بازار شد و بزودی در سطح اروپا مورد استقبال و توجه قرار گرفت. در سال ۲۰۰۷ میلادی شرکت رابرمید (Rubbermaid) شروع به تولید گسترده آن در ایالات متحده آمریکا کرد و در حقیقت تبدیل به اولین شرکت آمریکایی تولید کننده میکروفایبر در سطح آمریکا و سراسر جهان شد.

 کاربرد میکروفایبر در صنایع نظافتی:

در صنایع نظافتی میکروفایبر می تواند ۱۰۰% پلی استر باشد، گرچه گاهی ترکیبی از پلی استر و پلی آمید به کار گرفته می شود. از این الیاف می توان به دو صورت منسوجات بافته یا نبافته (نمدی شکل) استفاده کرد، که از شکل نمدی یا نبافته آن بیشتر به صورت دستمالهای یکبار مصرف  و در کاربردهای محدود استفاده می شود. در بسیاری از صنایع نظافتی از نوعی از الیاف میکروفایبر به نام الیاف میکروفایبر شکسته یا خرد شده استفاده می شود که اگر با بزرگنمایی بسیار بالا به سطح مقطع آن نگاه کنیم شکل ستاره ای سطح مقطع آن را می بینیم که مهمترین عامل جذب آب و ذرات آلودگی و گرد و غبار است.

دستمال های میکرو فایبر

سطح مقطع یکرشته میکروفایبر متشکل از پلی استر و پلی آمید در این شکل پره هایی از پلی استر می بینم که گوه ها یا تیغه هایی از پلی آمید در میان آنها قرار گرفته اند و بر روی هم شکلی ستاره ای را تشکیل می دهد.

ویژگی های محصولات نظافتی میکروفایبر

این محصولات که عمدتاً از الیاف میکروفایبر شکسته یا خرد شده ساخته شده اند از قدرت تمیزکنندگی بالایی در دو حالت خیس و خشک برخوردارند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *